Annual Donor Appreciation Event

Each year, Central Catholic honors several outstanding members of the CCHS community at its Appreciation Dinner. The recipients of each award share the common trait of reflecting the ideals and values that define Central Catholic High School. Below are the descriptions of each award category. If you know of anyone who deserves to be honored with one of these awards, we welcome your nomination. Please contact the Office of Institutional Advancement at 419-255-2280 for more details.

President’s Medallion Award: This award is presented to three people who have provided outstanding, dedicated service to Central Catholic.

The Fidelitas Award: This award recognizes a business that has demonstrated a commitment to the welfare of Central Catholic, including the educational, spiritual, and social welfare of its students.

The Order of the Celtic Cross: The recipient of this award must be a graduate of Central Catholic High School, be a person of high integrity and character, and have made a significant, positive impact on a local, state, national, or international level through achievement in his/her field and/or community.

The Great Heart Award: This award is presented to a priest, sister or lay faculty member for his/her dedicated service to Central Catholic High School.

Golden Shamrock Award: This award is presented to graduates who live the ideals of Catholicism and Christianity in their personal and professional lives, have attained extraordinary success in their chosen careers, and have had a significant impact on the Central Catholic community.

There are two additional awards presented at the time of graduation that acknowledge individuals who have made important contributions to Central Catholic High School.

The Beloved Disciple Award is presented at the Baccalaureate Mass and recognizes a young graduate who, during the 20 years after graduation, has displayed true dedication to Central Catholic.

The Harrington Award is presented at Commencement to a non-graduate for outstanding support of CCHS and includes an honorary diploma.

 

PREVIOUS AWARD WINNERS

President’s Medallion Award

1955 Matt Tank
1956 Al Iwinski ’45
1957 Dr. J.D. Huss
1958 Dr. Lawrence Fanelly ’31
1959 Don Reilly ’33
1960 Roger Weiher ’43
1961 John Mullen ’44, Jerry Jaegle ’38
1962 Rev. Michael Walz
1963 Dr. Robert Gwinner, John Roesner
1964 Dick Jacobs, Dr. Ned Hein, Edward Kiefer ’38
1965 Charles Duck ’40, Melvin Lawicki ’41, Urban Gradel, Jr. ’54
1966 Felix Ellerbrock, Casimer Pawlecki
1967 Marc Picard, Donald Gardner ’37, Ray Murnen ’44
1968 Msgr. John L. Harrington
1969 Clarence Christen
1970 Pat Connelly, Ray Hood ’56
1971 Harold Kennedy
1972 Charles Rejent ’56
1973 Bob Lindsay
1974 Don Czerniak, Sr., Dr. Joe McCarthy ’47
1975 Rev. Al Hoffman
1976 Marty Dixon
1977 Martin Regan, Sr., Kate Schubert
1978 Rev. Jerome Schmit
1979 Ann Bailey ’50
1980 Mary Hendricks ’51, Pat Hendricks ’52
1981 Tim Dever, Sr.
1982 Paul Kraus ’50, Jerry Howard ’51
1983 William Boyle ’48
1984 Lou Ann Kress
1985 James Norton ’39
1986 Bob Bennett
1987 Bob Lackney, Carl Wm. Neeb ’43
1988 Pat Grimes ’30, Lange Grimes
1989 Tom Lackney ’54
1990 Tom Kress, John Stoeckley
1991 Ron Jablonski, Don Kranz ’39, Ruth Siwa ’53
1992 Robert Mangas ’47, George J. Mullan, Jr.
1993 Marie Grogan ’35, Mike Czerniak
1994 Roz Mullan ’41, Don Czerniak, Jr. ’75, Joe Sofo, Sr.
1995 Cliff Thrun ’36, Esther Thrun ’38, Mike Schmitt ’37
1996 Teri Schoen, Dale Seymour ’65
1997 Marge Mangas ’47, Bernie Leite
1998 Richard Schweitzer, Genevieve Kwiatkowski ’41
1999 Not Bestowed
2000 Delphine Fodor ’49, Lawrence Swartz ’59
2001 Gregory Bollin, Albert Croci, James W. Wiegand
2002 Kathryn Andrews ’38, Gerald DePrsico ’45, Evelyn Nagle ’54
2003 Bill and Carol Clark, Tim Dever, Jr. ’77, Kathleen (Sheahan) Lagger ’69
2005 Bruce Douglas, Ruth (McDaniel) Lewandowski ’41, Richard Murnen ’47
2007 Joseph “Anti” Antoszewski ’73, Dorothy MacKenzie Price
2009 Crissie (Usher) Frye ’76, Thomas J. Mitchell, Shelley Murnen
2011 James Olsen ’69, Thomas Pawlecki ’63
2014 John Bachey III, Andrew M. Grombacher ’87, Paula J. Domitio ’72
2015 Michael S. Hanley, Jim & Louise Henahan ’48
2016 John J. King ’41, Larry R. Lutjens ’58

The Fidelitas Award

1995 The Andersons
1996 Seaway Food Town
1997 TolTest, Inc.
1998 Bennett Management Corporation
1999 Metal Forming and Coining
2000 The American Bottling Co. / 7 Up
2001 The Delp Company
2002 Sofo Foods
2003 Shrader Tire & Oil
2005 The Rudolph Libbe Corporation
2007 St. Vincent Mercy Medical Center
2009 Ulrich Pinciotti Design Group
2011 Seymour & Associates
2014 Hylant
2015 Manhattan’s Restaurant
2016 Lawrence P. Schmakel, DDS

The Order of the Celtic Cross

1998 Honorees
Richard Anderson ’47
William Boyle ’48
Bishop Robert Donnelly ’49
Don Donoher ’50
Charles Gallagher ’56
Lucille Gorski ’47
Raymond Hemmig ’67
Wallace Iott ’33
Marilyn & Patrick McAlear ’53
Robert O’Brien ’44
Barney Quilter ’37
Charles Sullivan ’53

1999 Honorees
Sr. Dorothy Cooper ‘49
Richard Glennon ’45
Richard Kinzel ’58
Eugene Kranz ‘ 51
Dr. Mary Lenkay ’39
John Savage ’47
Paul Zalecki ’49
Charles Oswald ’58

2000 Honorees
Deborah Agosti ‘69
Thomas Anderson ‘41
Thomas Geiger ‘50
Roger Goddu ‘68
Robert Heindel ‘56
William Kennelly ‘54
Robert Sulliven ‘49
Richard Wehrle ‘53

2001 Honorees
Rev. James Bacik ‘54
William J. Carroll ‘62
André L. Delbecq ‘54
Ronald J. Glick ‘57
Colonel Michael A. Nassr ‘49
Billy Joe Smith ‘63
Thomas E. Weisenburger ‘54
Eugene Wos ‘49
Tina M. (Skeldon) Wozniak ‘73
Peggyann Zaenger ‘68

2002 Honorees
Rev. Arthur A. Badger ‘44
F. Joseph Cory ‘51
Thomas A. Klein ‘54
Donald M. Moline ‘65
Robert S. Moore ‘61
Toni Saad Moore ‘59
Diane M Puccetti, M.D. ‘76
Joyce Gray Swin ‘63

2003 Honorees
Jacqueline Calmes ’72
Robert M. Clark, Sr. ’60
John Heinze ’51
Mefty (Palmer) Lechman ’55
Joseph Licata ’62
Frank C. Venner ’44

2005 Honorees
Donald Calabrese ’46
Dr. Lawrence Fanelly, Sr. ’31
Fran Krompak ’58
Richard Zunkiewicz ’64

2007 Honorees
Teresa (Coci) Albert ’62
Dr. John Anders ’60
Terrance Bueter ’56
Martin J. Holmes, Sr. ’63
Dale Seymour ’65
Margaret “Peg” (Palmer) O’Hearn ’57

2009 Honorees
Joseph L. Braker ’68
Dr. Geoffrey J. Grubb ’69
John Payak III ’72
Jennifer (Brickner) Sugg ’97

2011 Honorees
Suzanne Badyna ’51
Robert Billmaier ’42
Daniel Noe ’49
Kenneth Perry ’59
John Peterson ’54
Judge Francis Restivo ’38

2014 Honorees
John F. Brunner ’45
Stephen J. Scarbrough ’84

2015 Honorees
David L. Pemberton ’59
James A. Haudan ’74

2016 Honorees
George B. Irish ’62
Clinton O. Longenecker, Ph.D. ’73

The Great Heart Award

1982 Sr. Mary Caroline, OSF
1983 Sr. Mary Teresita, OSF
1984 Sr. Marie Celine, OSU
1985 Tim J. Dever, Sr.
1986 Sr. Mary Herman, SND
1987 Sr. Adelia Marie, SND
1988 Sr. M. Marcelline Drewniak, OSF
1989 Sr. Mary Grace Connolly, OSU
1990 Sr. Mary Gemma, OSF
1991 Mrs. Nora Sheahan
1992 Sr. Mary Alberta, OSF/S
1993 Sr. Mary Damien, OSF
2001 Fr. Lawrence F. Varney
2002 Very Rev. Robert Reinhart
2003 Rev. James E. Steinle, M.A.
2005 Sister Geraldine Nowak
2007 Rev. Raymond Etzel ’42
2011 Rev. Martin Nasr
2014 Rev. Keith A. Stripe
2015 Rev. Msgr. Michael R. Billian, VF
2016 Sr. Mary Berneta Schneider, SND

Golden Shamrock Award

1980 John Stoepler, Sr. ’49
1981 Paul Johnson ’45
1982 John Anderson
1983 Dr. Frank Foss ’41
1984 Bishop Robert Donnelly ’49
1985 John Savage ’47
1986 Sister Mary Lawrence Wilson, OSU ’25
1987 Wallace Iott ’33
1988 Thomas King ’48
1989 Judge Francis C. Restivo ’38
1990 Robert J. Anderson ’43
1991 Rev. John A. Thomas ’54
1992 Donald Wilhelm ’41
1993 James Schuller ’48
1994 Dr. Mary Lenkay ’39, Barney Quilter ’37
1995 Sr. Catherine Sopko, RSM ’38, Gene Kranz ’51
1996 Helen Mae Dickman ’36, Robert O’Brien ’44
1997 Sister Dorothy Cooper ’49, Charles Sullivan ’53
1998 Paul Hood ’45, Melanie Noe ’52
1999 Charles Gallagher ’56, Diane Gallagher ’58
2000 Carl “Bill” Neeb ’43, Ruth Siwa ’53
2001 Mary Martha (Ball) Arquette ’66, Fr. Martin Donnelly ’56
2002 Chuck Oswald ’58, Mary Helen Harpen Wright ’45
2003 Thomas Cousino ’64, Sue (Boardman) Ripps ’62
2005 Richard Anderson ’47, Lucille (Rectenwald) Gorski ’47
2007 Tom (posthumously) and Kathy (Smith) Hart ’54, Patrick and Marilyn (Veigel) McAlear ’53
2009 William F. Boyle ’48
2011 Harold Lincoln ’45, Jim ’53 and Carol ’56 Shrader
2014 Cleves Delp ’82 & Kathy Delp ’86
2015 Jane A. Francis ’86
2016 John F. Hayward ’55, Robert C. Savage ’55, Michael J. Sofo ’76

The Beloved Disciple Award

1996 – Tim Dever, Jr. ’77
1998 – John Payak, III ’72
1999 – Suzanne (Lenkay) Spinazze ’87
2000 – Joseph Pinciotti ’80
2002 – Patrick Boyle ’82
2003 – Joseph Denko ’85
2004 – Joseph Heban ’84
2005 – Dr. Susan (Anderzack) DiSario ’87
2006 – Andrew Grombacher ’87
2007 – John Bishop ’84
2016 – Candice L. Harrison ’93

The Harrington Award

1996 – Virgil Gladiuex
1998 – Warren and Catherine Reuther
1999 – Joseph Lemieux, Owens Illinois
2000 – Bruce Douglas
2001 – Bob Sullivan, Fifth Third
2003 – Thomas Kress
2004 – Patricia Schmakel
2005 – William and Josephine (Molly) Boeschenstein
2006 – John Bachey
2007 – Mike Czerniak
2008 – Robert Niedzielski
2010 – Jack Altenburger
2016 – Therese M. Schoen